Festival 2017 Trophey Winners

CONGRATULATIONS TO ALL OF OUR WINNERS IN MUSIC, DRAMA AND CREATIVE WRITING!

2017 Creative Writing Results

Short Story

Adult Short Story – Dick Sawdon-Smith – Nina Whyle Cup

Senior Short Story (Years 7 – 13) – Poppy Bulger – Slough Writers Cup

Junior Short Story (Years 5 and 6) – Libby Nemeth – Explore Learning Cup

Junior Short Story (Years 3 and 4) – Caitlin Armstrong

 Infant Short Story (Years 2 and under) – Adam Cserfalvi – Young – Peter J Murray Cup

Poetry

Adult Poetry – Rosie Jackson – Berkshire Music and Arts Cup for Poetry

Senior Poetry – Anna Mladentseva – Claire Dyer Cup

Junior Poetry   (Years 5 and 6) – Maya Hillier – Village Eye Poetry Cup

Junior Poetry   (Years 3 and 4) – Archie Wright

Factual Writing

Senior Factual Writing (Years 7 – 13) – Tegan Harris – Berkshire Music and Arts Cup for Factual Writing

Junior Factual Writing (Years 5 and 6) – Nidilan Srikajanan

Junior Factual Writing (Years 3 and 4) – Isabella Flood

Berkshire Music and Arts Creative Writing Shield – Downsway Primary School, Tilehurst

2017 Drama Results

The Mayor of Reading Cup for Set Verse – Tegan Harris

StageAbility Cup for Comedy Duologue – Madelyn Macgregor & Grace Moran

The Purley Players Cup for Comedy Monologue – Raina Prabhu

Berkshire Music& Arts Cup for Dramatic Duologue – Tamara Lee and Eleanor Evans

The Mad Monkey Improv Cup for Improvisation – Luca Monger

Bradfield College Cup for Dramatic Monologue – Lucy Moran

Berkshire Music& Arts Cup for Comedy Poem – Grace Moran

StageAbility Cup for Dramatic Poem – Swathi Srikajanan

Sainsbury Singers Cup for Set Musical Theatre Piece – Elena Cosby

Andy Anderson Cup for Musical Theatre Song (own choice) – Elena Cosby

2017 Music Results

Own Composition  –  William Moore

Ensemble – Louisa, Phoebe, Harriet and Charlotte Masters – Berkshire Music and Arts Cup

Modern Music Group – William Moore and Drew Hayles – Berkshire Music and Arts Cup

Woodwind

Solo 15yrs and under – Phoebe Masters – Berkshire Music and Arts Cup

Grades 1 – 8 – Lili Eden Sapsford – Charles Borsley Cup

Brass

Open Class – Carol Wheeler – Berkshire Music and Arts Cup

Solo 15yrs and under – Harriet Masters – Berkshire Music and Arts Cup

Vocals

Grades 1 – 6 – Erin Watts – Berkshire Music and Arts Cup

Traditional Folk Song – Tegan Harris – Berkshire Music and Arts Cup

Solo 15yrs and under – Tegan Harris – Berkshire Music and Arts Cup

Open Recital – Nicola Stilwell – Berkshire Music and Arts Cup

Musical Show or Film Solo – Nicholas Miranda Zezula – Janaki Ramasubban Memorial Cup

Piano

Grades 1 – 5 – Aurelia Brown – Ben Wheeler Pianos Cup

Grades 6 – 8 – Hannah Koe – Grant Memorial Cup

Duets – Ziyi Yang and Siddhanth Tekurkar – Berkshire Music and Arts Cup

Trios – Ziyi Yang, Siddhanth and Sahil Tekurkar – Berkshire Music and Arts Cup

Recital Open – Asami Hughes – Berkshire Music and Arts Cup

Solo Baroque – Rosie Gill – Berkshire Music and Arts Cup

Solo Classical – Luming Zhang – Berkshire Music and Arts Cup

Solo 20th Century – Hannah Koe – Berkshire Music and Arts Cup

Solo Open – Susan Pritchard – Berkshire Music and Arts Cup

Solo 18yrs and under – Dmitri Bowgen – Berkshire Music and Arts

Solo 13yrs and under – Rosie Gill – Berkshire Music and Arts

Elena Cobb Star Prize (Infants) – Isabelle Courtnadge

Elena Cobb Star Prize (Juniors) – Siddhanth Tekurkar

Strings

Grades 1 – 5 – Manav Mahesh – Berkshire Music and Arts Cup

Grades 6 – 8 – Dmitri Bowgen – Bradfield College Cup for Stringed Instruments

Solo 15yrs and under – Lottie Swainston – Amadeus Cup

Solo Sonata Class – Nicholas Cook – Berkshire Music and Arts Cup

Solo Recital – Jessica Quinn  – Berkshire Music and Arts Cup

Guitar Grade 2 – Daisy Tolhurst – Dawsons Music Cup

Harp Grades 7-8 – Rosie Gill – Berkshire Music and Arts Cup